Събота 10, Май 2025г.
Харта на клиента

Занимания по интереси

съгласно чл.166, ал.1 от ПОСТАНОВЛЕНИЕ 289 на МС от 12.12.2018 г.

за учебната 2021/2022 година в ОУ Димитър Недялков Матевски

Важна информация и срокове

Информация за училищата във връзка с информационната система (електронната платформа) за заниманията по интереси съгласно Наредбата за приобщаващото образование

Изборът на занимания по интереси в училищата се подпомага от информационна система (електронна платформа за публикуване на търсени и предлагани занимания по интереси), която е достъпна на следния адрес: https://class.mon.bg/.

В електронната платформа се публикува следната информация:

  1. Предлагани занимания по интереси от училищата, от физически и от юридически лица;
  2. Идентифицирани от училищата занимания по интереси въз основа на желанията на учениците.

Директорите на училищата е необходимо да създадат профил на ръководените от тях училища в електронната платформа като се регистрират с код по АДМИН.

 Чл.21. (1) Заниманията по интереси в училищата включват провеждане на учебни часове и изяви на учениците, провеждане на междуинституционални занимания по интереси и междуинституционални изяви на учениците, обхванати в тях, посещения на културно-исторически и природо научни обекти, институции, публични и стопански организации и други.

(2) Заниманията по интереси се организират приоритетно в тематичните направления: "Дигитална креативност", "Природни науки", "Математика", "Технологии", "Изкуства и култура", "Гражданско образование","Екологично образование и здравословен начин на живот", "Спорт".

(3) Заниманията по интереси по тематични направления "Дигитална креативност", "Природни науки", "Математика" и "Технологии" са не по-малко от 40 на сто от общия годишен брой часове за организирани занимания по интереси в училището.

(6) Училищата може да организират заниманията по интереси и изявите на учениците, обхванати в тях, съвместно с физически лица и с юридически лица, чийто предмет на дейност е  свързан с тематичните направления на заниманията по интереси.

(7) Външните за училището физически и юридически лица по ал.6 провеждат не по-малко от 5 на сто от организираните занимания по интереси в училището.

(12) Заниманията по интереси може да се провеждат:

  1. извън часовете по учебен план;
  2. по време на целодневната организация на учебния ден извън дейностите по самоподготовка с оглед осигуряване на разнообразие от занимания по интереси;
  3. през почивните дни и ваканциите.”

 

"Чл.21а. (1) Заниманията по интереси в училищата за съответната учебна година се избират от учениците със съгласието на родителите им  и се регистрират в информационна система за заниманията по интереси до  05.10.20 г.,

 

 

 

 

 

(3) Юридическите лица, които предлагат занимания по интереси, се регистрират в информационната система до  05.10.2021 г.,

(4) Посочените от юридическите лица данни при регистрацията подлежат на проверка в съответния публичен регистър - търговски регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел, регистър БУЛСТАТ, Централен регистър на юридическите лица с нестопанска цел. Проверката се организира от директора на училището.

"Чл.21б. (1) Директорът на училището извършва анализ на съответствието между потребностите и желанията на учениците и направените предложения на юридическите и физическите лица, които са регистрирани в информационната система, и възможностите и спецификата на училището, като предлага на педагогическия съвет да одобри предложенията за занимания по интереси в училището за съответната учебна година.

(2) Броят на групите за занимания по интереси и ръководителите им се определят от директора на училището в срок до 10 октомври въз основа на подадените заявления на учениците и с изразено информирано съгласие на родителя за участието на съответния ученик.

(3) Групите за занимания по интереси в училището се формират в зависимост от посоченото първо желание на ученика, като може да се формират с ученици от различни класове, както и сборни групи с ученици от групите з целодневна организация на учебния ден.”

Достъп до електронната платформа има само един представител на педагогическия съвет на училището, който е необходимо да одобри идентифицираните като търсени занимания по интереси от училището.

При регистрацията на занимание по интереси се попълва формуляр със следната информация:

  1. Наименование и описание на дейността, тематична област и направление, специфични изисквания и място на предлагане;
  2. Заявена готовност за провеждане на занимания – брой занимания седмично/месечно/годишно, продължителност на заниманията и период на провеждане;
  3. Минимален и максимален брой на учениците в група, който е необходим и/или оптимален за провеждане на съответното занимание по интереси;
  4. Данни за ръководителя на групата – професионален опит и/или професионална квалификация в областта на заниманията по интереси, и/или педагогическа правоспособност.

 

Портал

https://class.mon.bg/

Приобщаващо образование

Чрез заниманията по интереси се развива интегрирането на ключовите компетентности, възпитанието в ценности, патриотичното, гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното възпитание, насърчаването на иновациите и креативното мислене на учениците.

Заниманията по интереси се организират от общинските и държавните училища за учениците от I до XII клас, в съответствие с желанието на родителите на децата, с желанието на учениците със съгласието на родителите, както и със спецификата на заниманията и с възможностите на училището.

Заниманията по интереси може да се провеждат чрез различни организационни педагогически форми – клуб, състав, ансамбъл, секция, отбор и други.“. Te включват провеждане на учебни часове и изяви на учениците, провеждане на между-институционални занимания по интереси и между-институционални изяви на учениците, обхванати в тях, посещения на културно-исторически и природонаучни обекти, институции, публични и стопански организации и други.

Заниманията по интереси се организират приоритетно в тематичните направления:

  • Дигитална креативност
  • Природни науки
  • Математика
  • Технологии
  • Изкуства и култура
  • Гражданско образование
  • Екологично образование и здравословен начин на живот
  • Спорт

Училищата може да организират заниманията по интереси и изявите на учениците, обхванати в тях, съвместно с физически лица и с юридически лица, чийто предмет на дейност е свързан с тематичните направления на заниманията по интереси.

ВАЖНО: Заниманията по интереси по тематични направления „Дигитална креативност“, „Природни науки“, „Математика“ и „Технологии“ са не по-малко от 40 на сто от общия годишен брой часове за организирани занимания по интереси в училището.

Допълнителна информация може да получите от Постановление №289/12.12.2018 г. на Министерски съвет за изменение и допълнение на Наредбата за приобщаващо образование.

 

Предлагани занимания по интереси за учебната 2021/2022 г.

 

Моят дигитален свят 

Направление: Дигитална креативност

Описание: Заниманията ще развиват дигиталните умения на учениците. С опознаването и използването на функциите на компютъра и дигиталните устройства учениците ще развият своето въображение и креативност. Обработвайки изображения и създавайки ново дигитално съдържание те стават част от напредващия с бързи темпове технологичен свят.

Изисквания: няма

Област: Хасково, Община: Димитровград, Населено място: Меричлери

Продължителност на учебния час (мин.): 40 мин., Възраст от 4 до 7 клас,

Брой часове: 55 на Година

Начална дата: 10/14/2021,

Крайна дата: 6/23/2022

Максимален брой ученици в група: 13, 

Минимален брой ученици в група: 8

Тематична област: Дигитална креативност,

Тип: Дейност по интереси, Предлага се за конкретни училища

Ръководител: Михаела Георгиева

 

Група "Творческа работилница"

Направление: Технологии

Описание: Заниманията ще развиват техническите умения на учениците. С изработването на изделия от разнообразни материали и с прилагането на различни технологични операции, учениците ще развият своето въображение и креативност. С дейността в групата те ще направят своите първи стъпки в бизнеса и предприемачеството.

Изисквания: няма

Област: Хасково, Община: Димитровград, Населено място: Меричлери

Продължителност на учебния час (мин.): 40 мин., Възраст от 1 до 2 клас,

Брой часове: 55 на Година

Начална дата: 10/14/2021,

Крайна дата: 5/26/2022

Максимален брой ученици в група: 13,

Минимален брой ученици в група: 8

Тематична област: Технологии,

Тип: Дейност по интереси, Предлага се за конкретни училища

Ръководител: Петя Делчева

 

Група "Български народни танци"

Направление: Изкуства и култура

Описание: В заниманията по български народни танци учениците ще се запознаят с особеностите на танцовото изкуство, ще опознаят българския фолклор и ще развият своите двигателни умения, творчески потенциал и култура. В представителните изяви учениците ще формират чувство на гордост от своята национална принадлежност. Заниманията ще спомогнат за приобщаването им към обществения и училищния живот. Българските народни танци ще провокират положителни емоции и формиране на интерес към танцовото изкуство.

Изисквания: няма

Област: Хасково, Община: Димитровград, Населено място: Меричлери

Продължителност на учебния час (мин.): 40 мин., 

Възраст от 4 до 7 клас, 

Брой часове: 66 на година

Начална дата: 10/14/2021

Крайна дата: 6/15/2022

Максимален брой ученици в група: 14, 

Минимален брой ученици в група: 8

Тематична област: Изкуства и култура, 

Тип: Дейност по интереси, Предлага се за конкретни училища

Ръководител: Таня Хубенова